首页产品索引ATSAML21G16B
    ATSAML21G16B
    购买收藏
    ATSAML21G16B
    产品信息
    Key Features:
      ARM Cortex-M0+ CPU running at up to 48MHz
      64 KB in-system self-programmable Flash
      2 KB Flash Read-While-Write section
      8 KB SRAM Main Memory
      4 KB SRAM Low power Memory
      Operating voltage: 1.62V – 3.63V
      Ultra Low Power Architecture consuming under 35uA/MHz in Active mode
      Idle, Standby, Backup, and Off sleep modes
      Battery backup support
      Two Performance Levels
      Embedded Buck/LDO regulator supporting on-the-fly selection
      Peripheral Touch Controller (PTC)
      Wake-up on touch in standby mode
      Two-pin Serial Wire Debug (SWD) programming, test and debugging interface
      Temperature Range - 40°C to 85°C, - 40°C to 105°C
    Peripheral Features
      16-channel Direct Memory Access Controller (DMAC)
      12-channel Event System
      16-bit Timer/Counters (TC) including one low-power TC
      Two 24-bit and one 16-bit Timer/Counters for Control (TCC)
      32-bit Real Time Counter (RTC) with clock/calendar function
      Watchdog Timer (WDT)
      CRC-32 generator
      One full-speed (12Mbps) Universal Serial Bus (USB) 2.0 interface
      Up to six Serial Communication Interfaces (SERCOM) including one low-power SERCOM
      USART, I2C, SPI, LIN slave
      One AES Encryption Engine & TRNG
      One Configurable Custom Logic (CCL)
    Advanced Analog:
      One 12-bit, 1MSPS Analog-to-Digital Converter (ADC)
      Two channel, 12-bit, 1MSPS Dual Output Digital-to-Analog Converter (DAC)
      Two Analog Comparators (AC) with window compare function
      Three Operational Amplifiers (OPAMP)
    电路图、引脚图和封装图
    在线购买
    型号制造商描述购买
    ATSAML21G16B-MUTUCC13000 µF 60 V 铝电解电容器 径向,Can - 螺丝端子 105°C 时为 2000 小时 立即购买
    ATSAML21G16B-AUTCDE4000 µF 16 V 铝电解电容器 轴向,CAN 80 毫欧 @ 120Hz 85°C 时为 1000 小时 立即购买